Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Sebepleri

0
24

Bebeklerde yaygın olarak görülen burun tıkanıklığı durumu, annelerin doğru hamlelerde bulunmasıyla kolaylıkla ortadan kaldırılacak olan bir durumdur.

Ancak öncesinde de annelerin burun tıkanıklığına karşı önlemler almaları gerekmektedir. Böylelikle bebeklerin burun tıkanıklığı sonrasında rahat nefes alıp verememesi gibi bir duruma engel olunabilecektir.

Bu noktada başı çeken en temel önlem olarak ise bebeklerin bulunduğu ortamın nem seviyesini ayarlamak olacaktır.

Bebek odalarının nem düzeyinin %50 oranını geçmemesi konusunda da hassas bir tavır takınmakta her zaman fayda vardır.

Bebeklerin burunlarının tıkalı olması durumunda asla kendi hallerinde kalmamaları gerekmektedir.

Bebeklerin huzursuz konumda olmalarından ötürü istenmeyen hareketlerde bulunmaları muhtemel bir durum olarak adlandırılabilmektedir.

Özellikle bebeklerin ilk altı aylarında sadece burunlarından nefes alıp verdiklerinden ötürü en fazla dikkat edilmesi gereken süreç bu dönem olarak adlandırılmaktadır.

Aynı zamanda da bebeklerin burun tıkanıklığı yaşamaları durumunda genel olarak yemek yeme isteklerinde azalmalar görülebilecektir.

Sürekli olarak huzursuz olduklarından ötürü uyku düzenlerinde de ciddi problemler kendini gösterecektir.

Aynı zamanda da nezleye de davetiye çıkaracak olan bu problem, ilerleyen safhalarda burun ve kulak enfeksiyonlarının yaşanmasına da neden olabilecektir.

Bebeklerin burun tıkanıklarına bağlı olarak izlenecek tedavi yöntemlerinde genel olarak serum fizyolokler kendini gösterebilecektir.

Eczanelerden kolaylıkla temin edilecek olan bu medikal ürünlerle bebeklerin burunlarının iyice temizlenmesi önerilen bir tedavi şeklidir.

Burun suyunun iyice açılmasını ve burnun tıkanmasına yol açan sıvının boşaltılması konusunda etkili bir fayda olarak kendini gösterebilecektir.

Burun sıvısının normal olarak akıtılmaması durumunda herhangi bir paniğe kapılmamak da gerekmektedir.

Çıkarılamayan burun sıvısı; öksürme ya da hapşurmayla beraber dışarıya atılacaktır.

Böylelikle bebeklerin sıkıntı yaşadığı burun tıkanıklığı durumu ortadan kaldırılacak olan bir rahatsızlık olarak görülebilecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz