Bebeklerin Diş Çıkarma Esnasında Uykusuzluk Problemi

0
25

Bebeklerin gelişme çağlarında yaşadıkları diş çıkarma durumlarında pek çok olumsuzluk meydana gelebilmektedir.

Bebeklerin diş çıkarma esnasında ağrı ve acı duymalarından kaynaklı olarak sık sık uyanmaları ve uykusuz kalmaları gibi durumlar yaşanabilen bir durum olarak adlandırılmaktadır.

Bebeklerin her fiziksel değişimlerinde uyku düzenlerinde bozukluklar görülebilmektedir.

Ayağa kalkmak, emeklemek ve yürümek gibi fiziksel etkinliklerde olduğu gibi diş çıkarma sürecinde de tüm bebeklerin uyku bozuklukları yaşamaları son derecede doğaldır.

Bebeklerin gece ya da gündüzleri uyku dönemlerini ağlayarak geçirmelerinin temel nedenlerinden bir tanesi olarak da diş çıkarma kendini gösterebilecektir.

Bu dönemde olan bebeklerin uyku düzenlerini korumalarına dair uygulanacak yöntemler de bulunmaktadır.

Bebeklerin diş çıkarma süreçleri içerisinde salyalarında artış, ateş, huzursuzluk, ağlama, ağız çevresinde döküntü oluşumu, elleri ısırma, uyku düzensizliği ve iştahsızlık gibi emareler kendini gösterecektir.

Diş çıkana kadar geçen bu süreç anne ve babalar için oldukça sancılı olarak da adlandırılabilecektir.

Bu süreçte olan anne babaların, doktorlara giderek; önerecekleri diş jellerinden temin etmeleri halinde bu uykusuzluk problemini aşmaları görülebilecektir.

Bebeklerin diş çıkarma işlemleri esnasında uyumalarına dair faaliyetler; kendi yataklarında gerçekleştirilmelidir.

Bebek uyuyana kadar anne ya da babalardan en az biri ebebğin baş ucunda beklemelidir. Ani gelecek olan bir huzursuzluk ya da ağlama krizine anında müdahale edebilme şansları bulunması adına bu şekilde hareket etmeleri gerektiği ifade edilebilecektir.

Bu tip krizlerin yaşanması esnasında bebekleri hemen sakinleştirmeleri söz konusu olacağından dolayı da izlenebilecek bir yol olarak adlandırılabilecektir.

Bebeklerin her huzurluğa bağlı ağlamaları durumlarının da diş çıkarmaya bağlanmaması gerekmektedir.

Diş çıkarmanın dışında bebeklerin herhangi bir hastalıkları olduğu durumunda da ağlamalarının son derecede normal olduğu da söylenebilecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz