Çörek Otu Mucizesi

0
42

Çörek otu, Çok eski çağlardan bugüne kadar Tıp dünyasının ilgi odağı olmuştur.

Çeşitli hastalıkların tedavisinde gerek tohumundan gerekse yağından faydalanılmıştır.

 Eski çağlarda Kleopatra tarafından güzelliğini korumak için kullandığı söylenen çörek otu birçok derde deva şifa deposu bir bitkidir.

Çörek Otu Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

  1. Alerjik Rinit: Çörek otunun burun alerjisi semptomlarını hafiflettiği gözlemlenmiştir. Burun akıntısı, hapşırma gibi alerjik rahatsızlıklarda çörek otu yağından faydalanılır.
  2. Alzheimer: Çörek otunun hafızayı güçlendirdiği konsantrasyonu arttırdığı ortaya çıkmıştır.
  3. Cilt Hastalıkları: Çörek otunda bulunan antioksidanlar cilt sağlığına iyi gelmektedir. Cildi yenileme ve bakteri oluşumunu engelleme özelliğinden dolayı akne ve cilt lekelerine iyi gelmektedir.
  4. Astım ve Bronşit: Çörek otunun akciğer fonksiyonlarını iyileştirdiği ve öksürük ve tıkanma ataklarını azalttığı görülmüştür.
  5. Yüksek Kolesterol: Çörek otu kolesterol seviyesini dengeleyerek yüksek kolesterolü düşürür.
  6. Saç Dökülmesi: Çörek otu yağı saç dökülmesine iyi gelerek saçın parlaklığını ve kaybettiği nemi geri kazanmasına yardımcı olur. Ayrıca saçların erken beyazlanmasını önler
  7. Mide Ülseri: Çörek otu, mide kramplarına, gaz sancılarına ve mide ülserlerini bal ile tüketildiğinde tedavi edici özelliği vardır.
  8. Kronik Yorgunluk: Çörek otu her gün bir tatlı kaşığı alındığında sinir sistemini uyararak stresten kaynaklı kronik yorgunluklara iyi gelmektedir.
  9. Diş Eti Rahatsızlıkları: İltihaplı diş ağrılarında çörek otu yağını kullanmak ağrıları dindirmede faydalı olacaktır.

Anlaşıldığı üzere her derde deva olan bu çörek otunun zararı yok mu diye soracak olursanız bugüne kadar az miktarda alındığında bir tatlı kaşığı yada daha az tüketildiğinde zararına rastlanmamıştır.

Fakat çok fazla tüketildiğinde kimi kişilerde çörek otunun alerjiye sebep olduğu görülmüştür.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz