Patlıcan Sapının Faydaları

0
34

Patlıcan sapı size ilginç gelebilir ancak birçok faydası bulunmaktadır. Bu faydalarını duyduktan sonra patlıcanın sapına bakış açınız değişecek

Kendisi de gövdesi kadar faydalı olan patlıcan sapını çoğu kişi bilmediğinden genellikle yemek yaparken çöpe atmaktadır.

Patlıcanın sapları organik olarak topraktan gelen mineral ve vitamin maddelerini içinde barındırmaktadır.

İçerisindeki mineral ve besin maddeleri nedeniyle kaynatılıp suyu içilince birçok hastalığa iyi gelmektedir.

Patlıcan sapının suyu başta hemoroit olmak üzere birçok hastalığa iyi gelmektedir. Sağlıkasistan.com olarak bizde sizler için bunları bir araya getirdik.

 • Hemoroit hastalığını tedavi etmek amacıyla kullanılan doğal ilaçlardan biridir. Patlıcan sapının suyu lazerle ameliyat, ilaç tedavisi gibi yöntemlerin dışında kullanılan doğal tedavi yöntemlerinden biridir.
 • Göz sağlığına faydalıdır. Patlıcan sapının içerisinde birçok besin maddesi bulunduğundan göz sinirlerinde yer alan hücrelerin kısa sürede yenilenmesini sağlayarak daha net görmenizi sağlamaktadır.
 • İçerisinde bol miktarda demir bulunmaktadır. Patlıcan sapı demir açısından zengin olduğundan kansızlık nedeniyle oluşan yorgunluğa ve strese çok iyi gelmektedir.
 • Sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olmaktadır. Patlıcan sapının içerinde çok az miktarda yağ bulunduğundan tok tutma etkisi vermektedir.
 • Düzenli olarak patlıcan sapı suyu tüketerek daha hızlı şekilde kilo verebilirsiniz.
 • Bunların yanında gastrit, ülser, kabızlık, reflü gibi sıkıntılardan kurtulmanızı sağlamaktadır.
 • Cilt sağlığını korumanıza yardımcı olur. Düzenli olarak tüketimi ile daha parlak, pürüzsüz ve genç bir cilde sahip olabilirsiniz.
 • Sindirim sistemine de yardımcıdır. Ayrıca patlıcan sapında yağ oranı az olduğundan dolayı tok tutma etkisiyle düzenli tüketildiğinde kilo vermede etkisi bulunmaktadır.
 • Bunların yanı sıra patlıcan sapı suyunun reflü, ülser, gastrit ve kabızlık gibi sıkıntıları da önleme etkisi vardır.
 • Cilt için de oldukça faydalıdır. Patlıcan sapı suyunun düzenli tüketimi cildinizin daha parlak ve genç görünmesine destek olur.

Vücut için bu kadar faydası olan patlıcan sapının suyunu hazırlarken dikkat etmeniz gerekenler ve nasıl hazırlanacağına gelecek olursak.

Malzemeler

 • 10 tane patlıcanın sapı
 • 10 su bardağı içme suyu

Elinizde bulunan 10 tane patlıcanın sapını yeşil kısımlarını keserek iyice yıkayıp temizleyin. Ardından 10 bardak kadar suyu bir tencereye koyarak hazırladığınız patlıcan saplarını ekleyin.

Tencerenin kapağını iyice kapattıktan sonra yarım saat kadar kaynaması için bekleyin. Kaynadıktan sonra suyun soğumasını bekleyin.

Hazırladığınız bu karışımı yaklaşık 5 gün kadar tok karnına her gün düzenli olarak sabah ve akşam birer kere olacak şekilde kullanın

Hazırladığınız suyu buzdolabında saklayarak 1 kere hazırladığınız suyu 5 gün boyunca kullanabilirsiniz.

Eğer ciddi bir rahatsızlığınız bulunuyorsa kullanmadan önce doktora danışmanızda fayda bulunmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz