Uçuk Tedavisinde Kullanılan Bitki Yağları

0
35

Ciltte meydana gelen uçuklar bazen acı verebiliyor. Genelde herpes simpleks adı verilen bir virüsten meydana gelen uçuk bazı antiviral ilaçlarla tedavi edilebilmektedir.

Uçuktan dolayı meydana gelen ağrı ve acıları hafifletmek için evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemler bulunmaktadır.

Sağlık Asistan olarak sizler için evde uyguladığınızda etkili sonuçlar veren ve uçuk tedavisinde kullanabileceğiniz bitki öz yağlarını sizler için bir araya getirdik

Evde kullanabileceğiniz bitki yağları ilaçlara göre daha az yan etkiye sahip olduğundan güvenle kullanabilirsiniz.

Öz yağları direk olarak ağız yoluyla almak zararlı olabileceğinden badem yağı gibi taşıyıcı yağ özelliğine sahip yağlarla karıştırarak kullanmanız daha sağlıklı olacaktır.

Lavanta Öz Yağı

Lavanta öz yağı çok uzun zamanlardan beri tıpta ciltte meydana gelen tahriş, morluk tedavisi ve daha bir çok sorun için kullanılmaktadır.

Lavanta öz yağının direk olarak uçuğa neden olan virüsle bir alakası olmasa da uçuk nedeniyle meydana gelen ağrıların giderilmesinde etkili olabilir.

Bilim adamları tarafından yapılan bir çalışmada lavanta yağının ağrı kesici özelliğe sahip olduğu tespit edilmiştir.

Eğer daha önce hiç lavanta öz yağı kullanmadıysanız taşıyıcı bir yağ ile birlikte kullanmanız daha iyi olacaktır.

Lavanta öz yağı cildi tahriş etmediğinden ve ciddi yan etkileri olmadığından tek başına da kullanılabilir ancak ilk defa kullandığınızdan dikkatli olmakta fayda var.

Nane Öz Yağı

Daha önce yapılan bir çalışma naneden elde edilen yağın herpes virüsünün gösterdiği aktiviteyi etkisiz hale getirdiğini ve tekrarlanan etkilerini azalttığını göstermiştir.

Bu çalışmadan sonra nane öz yağının uçuk tedavisinde kullanılabileceği tespit edilmiştir.

Sade nane yağı kullanmak yerine badem yağıyla seyrelterek de kullanabilirsiniz.

Kasımpatı Öz Yağı

Bazı bilim adamları tarafından kasımpatı öz yağının uçuğa neden olan herpes simpleks virüsünün neden olduğu etkileri tedavi etmek için kullanılabileceği öne sürülmüştür.

Ancak kullanırken dikkatli olmakta fayda var. Alerjisi olan bazı hastalarda krizantem alerjisine neden olabileceği görülmüştür.

Kullanmadan önce doktora danışarak tavsiyesine göre kullanmanız daha iyi olacaktır.

Okaliptus Öz Yağı

Okaliptüs öz yağı birçok ağrı ve acının giderilmesi için tıpta çok sık kullanılmaktadır. Bunlardan biri de uçuk tedavisidir.

Okaliptüs yağının içerisindeki maddeler uçuk tedavisinin neden olduğu ağrı ve acıların giderilmesinde etkili olmaktadır.

Cildinizi tahriş edebileceğinden dolayı kullanmadan önce seyreltmeniz daha iyi olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz